Trzy porady na noworoczne postanowienia


Nowy rok nowi my. Co roku staramy się coś zmienić w naszym życiu, przestać leniuchować, znaleźć więcej czasu dla siebie, poprawić wyniki, ćwiczyć, jeść zdrowiej. Wymieniać można bez końca. Każdy z nas jednak wie, że różnie to bywa z tymi postanowieniami, w tym poście dam wam trzy porady na noworoczne postanowienia.

I. Małe kroczki

Bardzo często wymagamy od siebie po prostu za dużo. Odległe i trudne cele potrafią sprawić, że sama wizja wysiłku i trudu, jaki będziemy musieli włożyć w ich osiągnięcie zdaje się zbyt ogromna by nas do tego odpowiednio zmotywować. Zaplanujmy sobie jakiś mały krok później, jeśli to się uda będzie o wiele prościej w trakcie roku wyznaczyć kolejne małe cele. Dla przykładu — powiedzenie sobie, że od teraz nie jest fast food’ów może się bardzo szybko skończyć porażką gdy będąc na mieście ze znajomymi damy się skusić na szybki posiłek. Jednak jeśli wstępnie ograniczymy się (zależenie od naszej dotychczas diety) np do 2 takich posiłków będziemy na o wiele łatwiej te małe cele osiągać i z czasem eliminować po jednym posiłku, aż “magicznie” uda nam się faktycznie wyeliminować z diety niezdrową żywność mimo naszego początkowego małego planu.

II. Nagrody, punkty, motywatory

Nic tak dobrze nie motywuje jak nagroda, jeśli odpowiednio przemyślimy ten aspekt naszej podróży do nowych kamieni milowych damy sobie dodatkową broń w walce z lenistwem, odwlekaniem i zniechęceniem, świadomość tego, że uda nam się coś ugrać pozwala znaleźć ukryte pokłady energii i osiągnąć to co przed chwilo wydawało się niemożliwe. Ciekawym podejściem do tego może być próba kształtowania czegoś na kształt gry, teraz tzw. “grywalizacja” jest obecna praktycznie wszędzie, począwszy od procesu zakładania konta czy zakupów w sieci gdzie mamy pasek postępu, do wirtualnie zdobywanych punktów bądź osiągnięć za określone czynności np na forum, czy też niepozorna waluta naszych czasów – “lajki”. Nie dzieje się do bez przyczyny, gdy dostrzegamy elementy gry, rywalizacji, angażujemy się o wiele bardziej, a rywalizacja z samym sobą i chęć bycia lepszym od siebie z wczoraj może dawać niesamowite rezultaty.

III. Wykorzystuj porażki

Nikt ich nie lubi, ale są obecne w życiu każdego z nas, różnica polega tylko na tym, w jaki sposób będziemy się z nimi obchodzić, możemy przecież się zwinąć w kulkę i rozpaczać, czy zaprzestać całej diecie, bo zjedliśmy o jedną tabliczkę czekolady za dużo. No dobrze, a gdyby tak będąc świadomym, tego, że przeszłości nie zmienimy wyciągnęli wnioski z tego potknięcia? Przeanalizowali je odpowiednio i być może zaprzestali kolejnemu takie zdarzeniu. Na przykład, jeśli postanowiliśmy sobie ograniczyć, alkohol, a 3 impreza w tym tygodniu przekroczyła nasz wyznaczony limit, może warto się zastanowić czy tymczasowo nie ograniczyć też imprez, które u nas ten nawyk prowokują, szukajmy źródła problemu, nie obwiniajmy się bez powodu.

Postanowienia dla Ciebie!

Pamiętaj, by nie dać się ponieść medialnym trendom czy tym co popularne wśród znajomych i podejdź do tego jak najbardziej osobiście możesz, nie szukaj też czegoś na siłę, każdy dzień jest tak samo dobry jak inny – tylko nie traktuj tego jak wymówki, a szansę, by zacząć nawet dzisiaj. Jeśli chciałbyś porozmawiać o Sobie i o tym jak możesz poradzić sobie z różnymi przeciwnościami losu, czy może przygotować sobie ścieżkę której łatwiej Ci się będzie trzymać w trakcie zmian, to zadzwoń bądź przyjdź i umów się ze mną na wizytę, bardzo chętnie Ci pomogę i będę obserwować jak osiągasz swoje świadome cele, a w razie gdybyś zboczył ze ścieżki naprowadzę Cię na nią z powrotem i pomogę dotrzeć do końca!

  • Share:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *